Decoupage to sztuka dla ludzi lubiących otaczać się pięknymi przedmiotami ?z duszą?. Technika ta jest jedyna w swoim rodzaju i nie ma możliwości wykonania dwóch identycznych prac. Decoupage pochodzi od francuskiego decoupere i znaczy wycinać, Jest to bardzo trafne określenie, gdyż w ta technika polega na wycinaniu oraz przyklejaniu cienkiego papieru do niemalże każdej powierzchni i pokrywaniu go lakierem w taki sposób, aby zdobienie wyglądało jak namalowane.
Historia decoupage?u jest długa. Prawdopodobnie narodziła się we wschodniej Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie stała się popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. Średniowieczni mnisi, a także stolarze wycinali motywy z papieru i przyklejali je na różnych powierzchniach. Mnisi ozdabiali manuskrypty, a stolarze upiększali meble. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".
W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem technika decoupage powędrowała najpierw do Włoch. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta.
Swój największy rozkwit decoupage osiągnął w XVIII w. Anglii, gdzie odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Przy pomocy decoupage'u tworzył także Pablo Picasso.
Damy dworu, każdą wolną chwile poświęcały także na dekorowanie przedmiotów. Kolorowymi wyciętymi obrazkami ozdabiały pudła na kapelusze, parawany, stojaki.
Styl decoupage przez lata się rozwijał, powstawały nowe rozwiązania, które swoje zastosowanie znajdują aż do dziś. Jeszcze niedawno tą technikę zaliczano do najpowolniejszych technik dekoracyjnych ze względu na czas uzyskiwania niektórych efektów specjalnych np. postarzania (czas schnięcia od kilku godzin do kilku dni), ponieważ do zdobienia używano wówczas preparatów na bazie olejów.
Obecnie tworzone są różnorodne trendy, które są udoskonalane, a dzięki różnorodności stosowanych technik decoupage, możliwości tworzenia są nieograniczone.
Jest to sztuka dla każdego- bez względu na płeć, wiek, czy zdolności manualne i artystyczne, daje ogromną radość tworzenia.